top of page

Kayseri Tohumluk ve AGÜ İşbirliğiyle Çocuklara Yönelik Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Atölyesi

TOHUMLUK BİRLEŞTİRİR!!!


Tohumluk Vakfı Kayseri Temsilciliği’nin daha önce “Haydi Kızlar Spora, Kırsaldan Yeni Ufuklara” projesi kapsamında spor bursu ile başladığı Yahyalı Hacı İzzet Kurmel yatılı bölge okulu öğrencilerine destekleri, planlı eğitim serisiyle devam ediyor. Geniş bir eğitim programının ilk basamağı olan “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Atölyesi”, Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Eğitim koordinatörlüğünü AGÜ adına Dr. Öğretim Üyesi Sümeyra Ayık ve Dr. Öğretim Üyesi Sinan Akyüz, Tohumluk Vakfı adına emekli öğretim Üyesi Füsun Acar yaptılar. AGÜ’deki diğer fakülte hocaları ve birçok üniversite öğrencisi Sümeyra ve Sinan hocalarla birlikte eğitim verdiler.


Yahyalı’dan Kayseri’ye okul müdürleri ve öğretmenleriyle beraber gelen 5. sınıf öğrencisi 21 çocuğumuza AGÜ’deki eğitimde önce piyano resitali sunuldu. Birçoğunun hayatında ilk defa dinleme fırsatı bulduğu piyano resitali çocukların oldukça ilgisini çekti. Dinleti sonrasında isteyen öğrenciler piyano ile vakit geçirdiler ve hatta içlerinden bir tanesi ilk defa dokunduğu enstrüman üzerinde gösterdiği beceriyle herkesi şaşkınlığa uğrattı. İleride vermeyi planladığımız müzik eğitimleri için bir başlangıç yapmış olduk.


Daha sonra çocuklarımıza BM’in belirlediği 17 farklı başlık ile sürdürülebilirlik sunumu yapıldı. Sonraki aşamada öğrencilerimiz üniversiteliler ile birlikte ortak drama atölyesi yaptılar. Çocuklar drama eğitiminde çok eğlendiler ve kendilerini yüksek sesle ifade edebilmenin önemini görmüş oldular. AGÜ drama atölyesi çocuklara sürpriz olarak oryantirig çalışması yaptırdı. Üniversite öğrencileri ile birlikte ortak gruplar halinde haritadan ipuçlarını bulan YABO öğrencileri kelime avına çıktılar ve bu çalışmadan çok keyif aldılar.


Eğitim programının devamında TEMA vakfı Kayseri Temsilciliği yer aldı. Çocuklara doğanın önemini anlatan vakıf yetkilileri, iklim için neler yapılabileceğinden bahsettiler. En çok meşe ağacı ve tohumu üzerinde duran eğitmenler çocuklarla birlikte tohum ekimi etkinliği gerçekleştirdiler. Her çocuğumuzun bir pet şişede ekilmiş tohumu oldu. Üzerlerine adlarını yazdılar. Bunlardan çıkacak fidanları Yahyalı’ya Haziran ayında hep birlikte dikmeye söz verdik.


İlerleyen dakikalarda çocukları konferans salonunda yine bir sürpriz bekliyordu. Barış Manço! Barış Manço gibi hazırlanmış bir üniversite öğrencisi YABO çocukları ile birlikte Barış Manço şarkıları söyledi. Hep birlikte dans ettiler. Bu vesileyle çocuklar hem Barış Manço’yu tanımış oldular hem de çok eğlendiler. Çocukların mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Bu arada biz gönüllülerin de çok keyifli vakit geçirdiğimizi söylemeliyiz. Elele tutuşup dans etmek hepimize çok iyi geldi.


Böylesi yoğun bir program sonrasında acıkan çocuklara Kayseri Tohumluk gönüllülerimizin hazırladığı atıştırmalıklardan ikram edildi. Çocuklar hem bir şeyler yediler, hem de üniversiteli abi ve ablaları ile sohbet etme şansı buldular. Yemekten sonra Yeşilay Vakfı Kayseri Temsilciği, AGÜ Yeşilay gençleri teknoloji ve sigara bağımlılığı konusunda bir eğitim verdiler. Çocuklar bu eğitimi de çok sevdiklerini belirttiler.


İnanılmaz güzel ve keyifli bu günün ardından çocuklarımızı Yahyalı’ya okullarına uğurladık. Hepsi gözleri ışıl ışıl ayrıldılar yanımızdan. Tohumluk Vakfı olarak; bize düşen en büyük kazanç kırsaldaki çocuklarımıza destek olmak yolunda AGÜ, TEMA, Yeşilay, ZİÇEV, Türk Kadınlar Birliği, Türk Anneler Derneği, Talas Maharetli Eller Kadın Kooperatifi ve Talas Tanıtım Derneğinin gönüllülerini bir araya toplayarak beraberce çalışmanın gururu oldu. Tohumluk Vakfı yalnızca köy ile kent arasında değil, STK’lar arasında da köprü olma hedefinde bir adım daha ilerledi.


Çünkü; Tohumluk Birleştirir!


244 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page