top of page

1500 TL ve üzeri bağışlarda

WhatsApp Image 2020-11-26 at 12.58.58.jp

Chocolate & Mixed Nuts

ARMAĞAN BAĞIŞI

Tohumluk Vakfı için takı tasarım sanatçısı Işık Sedef Gürbüz tarafından özel olarak tasarlanan ve kişiye özel olarak gümüşten üretilen, aynı zamanda vakfımızın simgesi olan karahindiba yaka iğnesini 1500 TL ve üzeri bağış yapan destekçilerimize armağan ediyoruz. 

Sanatçımız Işık Sedef Gürbüz diyor ki...

"Karahindiba”nın antik zamanlardan beri güneşle, aydınlanmayla özdeşleştirilmiş ve dünyanın her yerine çok sayıda dağılmış olması, onu umudun, inancın, aydınlığın sembolü haline getirmiştir.

 

Tohumluk Vakfı ile işte bu sembol buluşturdu beni. "Talisman by Işık Sedef" adı altında uzun süredir yaptığım tasarım ve takı üretimi çalışmalarımın "alamet-i farikası" ve "logo"su haline gelen "karahindiba" koleksiyonumun böyle anlamlı ve heyecan verici bir buluşmaya vesile olması beni çok mutlu ediyor. 

 

925 ayar gümüşten, elde şekillendirdiğim ve ürettiğim, taşları elde mıhlanan bu broş; tamamen özgün, biricik ve öz'ümdendir. Ülkemize çok yararlı olacağına inandığım Tohumluk Vakfı için ürün tasarlayıp üretmeyi kendi adıma bir sorumluluk addediyorum. 

 

Bu tasarımı alarak sadece özel bir takıya sahip olmakla kalmayacak, karahindibanın  aydınlanma tohumlarının ülkemizin dört bir yanına saçılmasına da büyük katkıda bulunmuş olacaksınız. 

 

Saygılarımla...

Işık Sedef Gürbüz

200 TL ve üzeri bağışlarda

Kıvılcımdan Aleve.jpg

ARMAĞAN BAĞIŞI

Vakfımızın kurucu üyesi ve gönüllüsü, İzmir İl Sorumlusu Sayın Dr. Serra Menekay'ın, gelirini Vakfımıza bağışladığı "Kıvılcımdan Aleve" kitabını 200 TL ve üzeri bağış yapan destekçilerimize armağan ediyoruz. 

Dr. Serra Menekay diyor ki...

“Kıvılcımdan Aleve” ,benim 2019 yılında basılan ve emperyalizmin işgali sonrası Ege’de kendiliğinden kurulan Kuvayı Milliye’nin anlatıldığı kitabım... Kuvayı Milliye’nin kuruluşunun yüzüncü yılında basıldı Kıvılcımdan Aleve... O yıl, aynı zamanda Tohumluk Vakfı’nın da kurulduğu yıl oldu.


Kitabın sonsözüne şöyle yazmışım: “Peki neden yazdım ben bu kitabı? Cevabım çok basit; çünkü ben bunu yapabiliyorum. Çünkü ben şikâyet edip durmak, kendi kendimi ve çevremdekileri sızlanmalarımla mutsuzluğa boğmak yerine “Ben ne yapabilirim?” diye sormayı seçtim. Yanıtım da “Ben yazabilirim” oldu… Haydi, şimdi siz de sorun kendinize; siz ne yapabilirsiniz? Herkes bir şey yapabilir. Herkes bir şey üretebilir ve üretmelidir de. Bu hem sizi yetiştiren bu vatana ve ulusa borcunuzdur, hem de kendinizi gerçekleştirmenin yoludur… Verecek yanıtınız yoksa ya da henüz yoksa, eleştiriyi, şikâyeti, sızlanmayı, dert yanmayı ve bütün suçu “cahil halka” atmayı bırakın… Emin olun bu bile mutsuzluğunuzu azaltacaktır. Gerçekten bir şeyler yapmak isterseniz onun ne olduğunu bulacağınızdan eminim… Bize üstünde yaşamamız için tam bağımsız bir ülke bırakan dedelerimize, en azından bunu borçluyuz öyle değil mi?”
 

Ve Kıvılcımdan Aleve’yi “Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu ülkenin bağımsızlığı ve kalkınması için emperyalizme ve cehalete karşı açılan savaşa ömürlerini adayan tüm kahramanlara” adadım.


Kitabın basıldığı günlerde, bu ülke için, doğa için, çevre için ve daha umutlu bir gelecek için ne yapabileceğini bulan ve yapan insanlar Kuvayı Milliye ruhuyla Tohumluk Vakfı çatısı altında kendiliğinden buluştu. 


“Kıvılcımdan Aleve” de geçmişin ruhunun, gelecek için ekilmesiydi. “Tohumluk”tu yani. O yüzden birlikte büyüsünler ve birlikte geleceğe yürüsünler istedim. Alacağınız her kitap, Tohumluk Vakfına bağış olacak. Siz Kıvılcımdan Aleve’yi sevdiklerinize armağan ederek ulusumuzun hayat ağacının köklerini güçlendirirken iyiliğin de tohumlarını ekmiş olacaksınız. Ne mutlu bana!

Dr. Serra Menekay

250 TL ve üzeri bağışlarda

fikret.jpg

ARMAĞAN BAĞIŞI

Bir Fotoğrafçının İcatları: Selfi'den Stüdyo Makinesine

 

Osmanlı Devleti'nin yıkılış, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında olanaksızlıklar nedeniyle ilkokuldan sonra öğrenimine devam edemeyen, ancak yaşamı boyunca birçok buluşa imzasını atan, Görçek fotoğraf makinesi, aynalı kondansatör, deprem uyarı cihazı, otomatik yangın söndürücü, film bant şarjörü, matbaa tel zımba makinesinin patent sahibi fotoğrafçı, mucit Fikret Kaftanoğlu'nun öyküsü…

 

Ankara Araştırmacısı Uğur Kavas ve değerli yol arkadaşı Sabahattin Ergin'in emekleriyle ortaya çıkan, özgün ve çok değerli bir kaynak yayın…

 

Bu değerli kaynak kitabın önsözünde şu ifadeler yer almaktadır:

 

" Üzerinde yaşadığımız topraklar, kıymeti bilinmeyenlerin toplu mezarlilığıdır. Zamanında kıymeti bilinmeyen bu değerli insanların gizli hazinelerine ulaştıkca, onlara reva görülenlerden utanç duymamak elde değil…

 

… bu kitap, böyle değerli bir insanı ve onun yaptıklarını anlatıp, yanlış bilinenlere açıklık getirerek Anadolu insanının neler başardığını bize hatırlatıyor. Nuri Demirağ, Devrim arabasını yapanlar, Vecihi Hürkuş ve daha niceleri. Bu kitabın kahramanı Fikret Kaftanoğlu da bu insanlardan.

 

Bu çalışmayla, elimizden geldiğince Fikret Kaftanoğlu'nu, onun hayata geçirdiği icatlarını, Görçek'i, yine adı değişmeyen Türkiye'nin ilk ve tek stüdyo makinesinin öyküsünü anlatmaya çalışacağız."

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yılına armağan olarak, Vakfımız gönüllüsü, Denetim Kurulu üyesi Murat Çevik ve ailesinin katkı ve destekleriyle hazırlanarak kısıtlı sayıda basımı yapılan bu özel ve değerli anı kitabı, bağış geliri, Fikret Kaftanoğlu anısına gençlerin bilim ve araştırmaya yönlendirme amaçlı çalışmalarında değerlendirilmek üzere Tohumluk Vakfına armağan edilmiştir…

 

 

"Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır"

 

Gazi Bilge Başöğretmen K. Atatürk

Armağan bağışınızı kredi kartı ya da bankanızdan havale / EFT ile ödeyebilirsiniz.

Ödemenizi yaparken açıklama kısmına "ARMAĞAN BAĞIŞI" yazmanızı, bağışınızı yaptıktan sonra sizlerle iletişime geçebilmemiz için  merkez@tohumlukvakfi.org  adresine e-posta göndererek ya da 0-538-253 21 29 telefon numarasından bizi arayarak bilgi vermenizi rica ederiz.

Bağışınız tarafımıza ulaştıktan sonra, sanatçımız tarafından sizin için üretilecek olan armağanımız 15 gün içinde, kitabınız ise en kısa sürede size ulaştırılacaktır. 

Düğmesine basın

BiDestekol arayüzünü kullanarak kredi kartı ile tek seferde ya da düzenli olarak bağışlarınızı yapabilirsiniz.

Düğmesine basın

Kredi kartı kullanmak istemiyorsanız, bankanızdan tek seferde ya da otomatik ödeme talimatı ile düzenli bağış yapabilirsiniz.

bottom of page