top of page

"Köy ile şehir arasındaki ekonomik ve kültürel eşitsizlik ortadan kalkmalı,

köylü ile şehirli arasında

kaynaşma sağlanmalı,

ve her iki kesim de birbirinden öğrenmelidir."

HAKKIMIZDA

“Tohumluk Sosyal Yardımlaşma, Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı”, 2020 yılında sanatçı Pınar Ayhan önderliğinde hayata geçirilmiştir.

Vakfın temel amacı, köy ve kırsalda toplumsal, kültürel, ekonomik ve sosyal gelişime yardımcı olmaktır. “Köylü ve kentli birbirinden öğrenmelidir” ülküsüyle çalışmalarına başlayan Vakıf gönüllüleri, öncelikli olarak kırsal kalkınma konusunda geliştirdiği projeleri ile farkındalık yaratarak, kent ve kırsal arasında bir köprü görevi görmeyi amaçlamaktadır.

Tohumluk Vakfı, kırsalın sorunlarını sadece dinleyen değil, aynı zamanda anlayan ve harekete geçen bir yapı olmak iddiasındadır. Eğitim, sanat ve kültür ışığını kırsala götürmek amacıyla kurmuş olduğu komiteler ve mesleklerinde profesyonel olan gönüllüleriyle çalışmalara başlayan Tohumluk Vakfı, kısa zaman içinde birçok proje başlatmıştır.

Kırsal yaşamın tüm gereksinimlerini bir bütün olarak değerlendirip fayda sağlamayı amaçlayan “Tohumluk Sosyal Yardımlaşma, Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı”, logosunda yer alan karahindibadan güç almakta ve bugün ülkemizin birçok köyünde bıraktığı tohumların yıllar sonra tüm ülkeye yayılacağına inanarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Pınar Ayhan, Tohumluk Vakfı'nın nasıl doğduğunu anlatıyor:

Tohumluk Vakfı neden köylerde?

MİSYON

Tohumluk Vakfı, ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu; geleceğimizi tehdit eden sorunlara evrensel değerler çerçevesinde çözümler bulmak amacıyla, “köylü ve kentli birbirinden öğrenmelidir” ülküsünden yola çıkarak, eğitim, kültür, sanat, bilim ve spor alanlarında, doğrudan ya da sosyal yardımlaşma yoluyla, köylü-kentli ve geçmiş-bugün arasındaki bağları besleyen projeler üreterek kırsal kalkınmaya ve toplumsal bütünleşmeye katkı sağlar.

VİZYON

Tohumluk Vakfı’nın hedefi; Vakfın simgesi olan ve tohumlarını rüzgâra salıp, çok uzaklara ulaşabilen karahindiba misali, eğitim, kültür, sanat, bilim ve spor alanında ektiği tohumların ülkemizin her noktasına yayılmasını sağlayarak, kırsal ile kent bütünleşmesini gerçekleştiren evrensel bir rol model olmaktır.

Tohumluk Vakfı Tanıtım Filmi

Tohumluk Vakfı Marşı

toplantı odası

Yönetim Kurulumuz

Şu an etkinlik yok
Ekran Resmi 2024-06-14 16.06.05.png

"Tohumluktan aldığınız her şey aslen sizdendir."

Dosyalama

KAYNAKLAR

bottom of page