top of page
WhatsApp Image 2024-02-28 at 15.32.17.jpeg

NİHAN BAYINDIR

Eser adı: Zamansız

Eser tekniği: Tual üzeri akrilik , sandık dantelleri kolaj

Eser ebat: 50x70 cm

ESER MANİFESTOSU

"Bir insanın kendi hayatı hakkında karar vermesi ve yaşaması en doğal hakkı. Ancak söz konusu kız çocuklar olunca bu zaman zaman pek mümkün olmuyor, özellikle kadına eksik etek gözüyle bakan toplumlarda. Kız çocukları eğitimden geri bırakılarak çocuk yaşta evlendiriliyor ve bütün hayatları ipotek altına alınıyor! Sıkça rastladığımız çocuk gelinler toplumun kanayan yarası!
 

Oysa eğitimin tüm toplum için önemli olduğu bir durumda, bu hakları ellerinden alınan kız çocukları  zeki ve başarılı mı kim bilebilir ki? Belki geleceğin başarılı bilim insanı, mühendisi, doktoru, sanatçısı, profesörü, sporcusu olacaklar! Belki yavrularımızın hastalığına derman bulacak doktor olacak, belki bir mühendislik keşfi yapacaklar, belki de sanat da, spor da ülkelerinin gururu olacaklar!
Çocukluğunu yaşamadan kadın olmak zorunda kalmadığı, geleceğinin birileri tarafında ipotek altına alınmadığı ve kızlarımızın eğitimden yoksun bırakılmadığı aydınlık, çağdaş cumhuriyet kadınlarının hakim olduğu bir dünya temennisiyle."

 

"Kız çocukları dünya ya geldiği gün başlar çeyiz telaşı , sandığa bir bir yerleşir iğne oyaları,danteller örtüler,yazmalar. Ne güzel bir gelenek, elbette tüm bunlar zamanı gelince çok daha değerli. Her kız çocuğunun önce eğitim hakkı olmalı, geleceği bir evlilik üzenine kurulmamalı! Birey olarak kendi geleceğini planlama özgürlüğüne sahip olmalı. Bunun için önce eğitim demeli ve geleceğimizi Cumhuriyet kadınlarının çoğaldığı bir dünya üstüne kurmalıyız. Çocuk gelinlerin yaşanmadığı aydınlık ve çağdaş bir gelecek umuduyla…


 

ÖZGEÇMİŞ

Ankara’da doğdum. Gazi Ünv. G.S.F. Resim bölümünü koşullar nedeniyle yarım bıraktım. Sabri Akça, Hasan Pekmezci Hocalarımın atölyelerinde resim eğitimime devam ettim. Profesyonel iş hayatımı moda tasarımcısı olarak sürdürdüm. Emekli olduktan sonra ara verdiğim sanat çalışmalarıma Resim, Fotoğraf ve diğer çalışmalarla devam ediyorum. Çalışmalarımda felsefe, insan ve psikoloji ağırlıklı konulara ağırlık veriyorum. Biri kişisel pek çok karma sergiye katıldım. Sosyal sorumluluk projelerini önemsiyor ve bu tarz çalışmalar için gönüllü olarak dezavantajlı gruplara, çocuklara fotoğraf ve resim eğitimleri veriyorum. Soyut tarzdaki resim, çalışmalarımı kendi evimdeki atölyemde sürdürüyorum.  

bottom of page