top of page
Ekran Resmi 2024-03-04 23.57.35.png

GÜLAY TINAZTEPE

Eser adı: Bakırlar

Eser tekniği: T.Ü. Yağlıboya

Eser ebat: 50X50 cm

 

ESER MANİFESTOSU

"Resmimin konusu sandıktan çıkanlar. Türk toplumunun estetik beğenisinin görsel bir uzantısı olan el işçiliği ile yapılan bakır ve kumaş işlemesinin olduğu bu kompozisyonumda eskiye olan özlemi anlatmaktayım.  Kızların çeyiz sandığında olmazlar arasında olan işlemeler tarihte ilk olarak giysilerin, yıpranan yerlerini onarmak amacıyla uygulanılmış, daha sonraları da güzel sanatlar düzeyine erişerek kişinin duygularına tercumanlık etmiştir. Kişi doğadaki güzellikleri işlemelerine aktarırken kendi iç dünyasını da işlediği motifler aracılığıyla dünyaya yansıtmıştır.  Bakır güğümler ise farklı boyut ve şekilleriyle birçok amaca hizmet etmiş;  su taşımada, abdes almada ve su ısıtmada kullanılmıştır. Evin genç kızları, yeni gelinler ellerinde bakır güğümleriyle eve su taşırken çeşme başında türkülere konu olmuş, birçok aşk hikayesi çeşme başında yazılmış ve destanlaşmıştır."

 

ÖZGEÇMİŞ

1959 yılında Ankara’da doğdum. Evli ve üç çocuk annesiyim. A.Ü İşletme mezunuyum. Resme lise yıllarında amatörce başladım. 1995 yılından bu yana bir fiil sanatın içindeyim. Değerli hoca ve ustalardan dersler alarak kendimi yetiştirdim. Hacettepe Ün.den 1 yıl, Ressam Hüseyin yıldırım’dan 7 yıl canlı modelden desen dersleri aldım. Türk süsleme sanatının renk, desen ve motif özellikleriyle ilgili kompozisyon yaptım son zamanlarda da kadın konulu çalışmalar yapmaktayım. 2010 yılında Türk Süsleme Sanatlarından Ebru dalında Kültür Bakanlığı sanatçısı ünvanını aldım. 2017 yılında Çin ve Dubai, 2019’da Çin Cumhuriyeti’ne görevli olarak giderek, Türkiye’yi temsilen fuarlarda canlı performanslar yaptım ve sergiler açtım. 2014 yılında 99 sanatçı ile birlikte dünyanın en büyük ebrusunu yaparak Türkiye’nin Guiness Rekorlar Kitabına girmesine katkıda bulundum. Yurt içinde ve dışında birçok sergi, çalıştaylar ve fuarlara katılarak sertifikalar alıp, katologlarda yer aldım. Trabzon ve Rize’deki kamu binalarında duvar resmi çalışmaları yaptım. 
Almanya, Fransa, İspanya, Rusya, İtalya, Hollanda, Maceristan, Prag, Fas, Dubai, 9 Balkan Ülkesi ve Çin Cumhuriyetindeki müzelerini gezme imkanı yaratarak oralarda inceleme ve araştırmalar yaptım. Halen HBV Üniversitesi Güzel sanatlar fakültesi Resim bölümünde lisans, ÇKÜ sanat ve tasarım Fakültesinde yüksek lisans yapmaktayım. Çalışmalarımı kendi  atölyemde sürdürmekteyim.

bottom of page