top of page
‎2.‎001.jpeg

CANAY KİLİT

Eser adı: İsimsiz (veya Küp)                                    

Eser tekniği: Doğal Yün / Üretim Yöntemi: Doğal (ham, boyasız) yerli koyun yününü, ‘’geleneksel keçe’’ yapımı yöntemiyle (su ve sabunla teperek) yapılmıştır.                                   

ÖZGEÇMİŞ

1967 yılında Zonguldak'ta doğdum. 1990 yılında ODTÜ Metalurji Mühendisliği’ ni bitirdim. Savunma Sanayii ve Telekomünikasyon sektöründe Kalite ve Proje Yönetimi yaparken 2005 yılında geleneksel keçe ile tanıştım. Profesyonel çalışma hayatımın yanında sürdürdüğüm keçe çalışmalarına daha çok zaman ayırabilmek için 24 yıllık çalışma hayatımı sonlandırdım. Yurtiçi  ve yurtdışı sergilere katıldım. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen ‘’Keçe Sanatçısı’’ ünvanını alarak, ‘’Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı’’ oldum.  Keçe ile yorulma/yoğrulma çalışmalarını halen  Ankara’ da kendi atölyemde sürdürmekteyim.

 

Çalışmalarımda, geçmişten gelen izleri takip ederken, derdimi bugünün diliyle anlatmaya çalışıyorum. İnsanlığın ortak belleğini bir sandık gibi kullanarak, yerel malzeme/değerler/üretim yöntemleri ile atalarımızın yaptığı gibi doğaya saygı duyarak

üretiyorum.

 

 

bottom of page