top of page
‎GÖRSELLER.‎001.jpeg

AYLA KOÇER

Eser adı: Şaman Davulu                                                       

Eser ebat: 60 cm x 45 cm x 12 cm (En, boy, derinlik)

Eser tekniği:  Karışık teknik. Keçe, şiş,  tığ, kilim dokuma ve Kafkas dokuma tekniği olan denlek,  Organik yün bitkisel boya ile boyanmış, keçe yapımında ve diğer örme ve dokumalarda bu yün kullanılmıştır.

Kullanılan malzemeler: Elek, % 100 yün, ceviz kabuğu, kökboya, cehri, asma yaprağı, dut yaprağı, karadut. Davul deriden ip şeklinde ince şeritler kesilerek oluşturulmuş elek. Davulun sapında takılı olan kıl püskül, gerçek at kılıdır.

 

ESER MANİFESTOSU

"Şaman inancına göre dünya hem iyi hem de kötü ruhların etkisi altındadır.  Ve şamanların bu ruhların her ikisi ile de iletişim kurabildiğine inanılır. Şamanların, transa geçmek için davul veya topuz kullanarak yaptıkları bu ayinler ile kötü ruhları uzaklaştırıp, iyi ruhların etkisini arttırabildikleri düşünülür.

Her çağda savaşlar katliamlar afetler olmuştur. Ancak bilinebildiği kadarıyla tarihin hiçbir döneminde insanlar, doğaya karşı içinde bulunulan son on yıllardaki kadar duyarsız olmamışlardır. Şaman davulu kevgire dönmüş, ne kadar çalınırsa çalınsın ses çıkarması olanaksız hale gelmiştir.

Şamanist kültürden esinlenilerek üretilen bu iş ile,  “doğa”, “doğal çevre” ve “insan” arasındaki kopmaz bağda, “insanın insana”,  “insanın doğa ve doğal çevreye” olan kötülüklerine ‘bir ses getirebilme’,  iyi ruhları harekete geçirme isteği işlenmiştir."

ÖZGEÇMİŞ

Kayseri’de doğdu. 1999-2000 eğitim-öğretim yılında, Erciyes Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel bölümünden bölüm birincisi olarak mezun oldu. 2000 yılında Erciyes Üniversitesinde akademik göreve başladı. Yüksek Lisansını aynı üniversitede, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat Tarihi  Anabilim Dalı’nda tamamladı.

Sanatçı çalışmalarını kişisel sergiler açarak, ulusal ve uluslararası sergilere katılarak sürdürmektedir. Eserlerinde içerik  Anadolu efsaneleri ve motifleri, insan ve doğa ilişkileri  ve sonuçlarıdır.

Erciyes Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinin dış mekanında “Bahar “ adlı mozaik çalışması (toplam 30 m2),  Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde “Doğa/ Teknoloji” adlı metal rölyef çalışması ve TOBB  Kayseri KGK için tasarladığı patentli anı heykelciği bulunmaktadır.

Erciyes Teknopark A.Ş. de bitkisel boya süreçlerini araştırmak amacıyla bir Ar-Ge projesi yürütmüş, öncelikle mevsim sonunda yaşam ömrü bitecek yaprak, dal ve çiçek gibi bitkiler ve meyve/sebze kabuklarını kullanarak bunlara yaşam döngüsü içinde artı değer katarak ekonomiye kazandırılmasını hedeflemiştir.

Boya bitkilerine olan ilgisinin artması ve sosyal sorumluluk bilinciyle  bir sosyal sorumluluk projesi olan  Nerıs Wool Art’ı hayata geçirmiş ve çalışmalarına hedefine uygun olarak devam etmektedir.

Ayla Koçer halen kendi atölyesinde heykel çalışmalarını, bitkisel boya araştırmalarını sürdürmekte, bitkisel boya ile boyanmış yüzde yüz doğal yün ve keçeyi sanatsal çalışmalarında kullanmaktadır.

Evli ve iki çocuk annesidir.

bottom of page