top of page

Tohumluk Vakfı, Mihalıççık'ta...

Güncelleme tarihi: 27 Kas 2023

22-23 Ağustos 2020 tarihlerinde, Tohumluk Vakfı olarak, Eskişehir’in Mihalıççık Belediye Başkanı Sayın Haydar Çorum, değerli eşi Alime Zafer Çorum, belediye çalışanları ve yöre gönüllüleri tarafından ağırlandık. Tadı damağımızda kalan bu muhteşem organizasyon için YK üyemiz, Eskişehirli dostumuz, Sevgili Zeliha Eser’e minnet borçluyuz. 


Bir buçuk gün boyunca, altmış kilometrelik bir güzergahta tam on beş köy gezdik. Corona kapsamında son derece titiz alınmış önlemler sayesinde, hem birbirimizden hem de görüp öğrendiklerimizden büyük keyif aldık. 


UNESCO 2021 yılını, ölümünün 700. yılı olması sebebiyle, “Yunus Emre Yılı” ilan etmiş. Belediye Başkanımız da kolları sıvamış ve önümüzdeki yıl gerçekleşecek etkinlikler için çalışmalara başlamış. Şu anda, proje çizimlerini, altyapı çalışmalarını, tanıtım ve pazarlama fikirlerini tüm çözüm ortaklarıyla paylaşıyor ve Yunus Emre’ye yakışır bir anma yılı için çabalıyor. 


Ormanları, madenleri, barajları, göletleri, geyikleri, bağları, bahçeleri, şelaleleri ve inanılmaz coğrafyası ile herkesin ilgi alanına girebilecek olan Mihalıççık en çok kirazı, çömlekleri ve tabii Yunus Emre’si ile ünlü. “Sosyal Yardımlaşma, Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı” olarak çalışma alanlarımızın içine pek çok yönüyle giren bu bölgeye destek vermek ve 2021 yılını Anadolu Ereni, Yunus Emre’ye yakışacak şekilde etkinliklerle doldurmak için biz de elimizden geleni yapmaya gayret edeceğiz. 


Aslında, Yunus Emre gibi evrensel değerleri zamansızlığa armağan eden bir gönül insanını daha sık ve daha derinden anarak, hatırlayarak gelecek nesillere aktarmak boynumuzun borcudur. 


Belediye Başkanımız Sayın Haydar Çorum, bu etkinlik için on beş köyü ve altmış kilometrelik bir alanı içine alan bölgeye “Sevgi Yolu” adını vermiş. Köylerde, çömlekçiler ile kaplıca ile, geyiklerle ve muhteşem manzaralarla karşılaşılıyor. En büyük sürpriz de, yoklukta sanat icra eden, Yurttaş Ayaş adlı heykel sanatçısı oldu. “Hayali maddeye çeviriyorum.” diyen bu sanatçımız için de pek çok şey yapılabilir. Hatta yapılmalıdır.


Heybemizde heyecan, coşku, istek ve sevgiyle döndük Mihalıççık’tan. Sanatın da, kültürün de, ekonominin de kökleri doğaya ve doğada yaşama dayanıyor; bunu daha da çok idrak ettik. 

Bu vesile ile Sayın Haydar Çorum’a, değerli eşine, belediye çalışanları ve tüm bölge halkına sonsuz teşekkürlerimizle. Sevgili Zeliha, iyi ki varsın ve iyi ki, o kahverengi “Mihalıççık” tabelasından içeri girmemize vesile oldun. Sayende hayatımız daha da çok anlam kazandı.  Vakıf gönüllüleri olarak kırsal ile şehire köprü olacak fikirler ve uygulamalar için bizler de kolları sıvadık. Yanımızda olmak isteyene kollarımız ve kapılarımız açık...


25 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page