top of page

Tohumluk Vakfı Kayseri Gönüllüleri deprem bölgesine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 11 ilde yıkıcı etki yapan deprem felaketi ile ilgili olarak Tohumluk Vakfı Kayseri gönüllüleri, Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi ve Kayseri ZİÇEV ile işbirliği halinde çalışmalar yürütüyor. 19 Şubat 2023 tarihinde ilk depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ın Türkoğlu İlçesine bağlı bazı köyler ve Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kayseri gönüllümüz Ayşe Uzunlu tarafından ziyaret edildi. Bu ziyaret sonucundaki tespit ve gözlemlerimiz şöyle:


Kendisi de bir depremzede olan, Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkanı Cennet Polat'ın, deprem sonrası Kayseri gönüllülerimizle iletişime geçti. Yapılan telefon görüşmeleri sonrasında, bölgedeki köylere geçmiş olsun demek ve durumlarını yerinde görmek için yapılan ziyarette, Cennet Polat’ın deprem sırasında ve sonrasındaki çalışmalarıyla Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başkanı ve bir yerel lider olarak örnek bir duruş ortaya koyduğu izlendi. Kooperatifin bulunduğu Beyoğlu köyü Kahramanmaraş ile Nurdağı arasında kalan bir mevkiinde depremin merkezine çok yakın bir bölgede bulunuyor. Yaklaşık 10 bin nüfusa sahip büyük bir mahalle konumunda olan Beyoğlu köyü depremle birlikte vefat ve göç nedeniyle nüfusunun yarısını kaybetmiş. Cennet Hanım bu durumu her evde en az 2 cenaze var diyerek ifade ediyor. Köylüler deprem felaketinde yazık ki hayvanlarının da yarısını kaybetmişler.


Bölgenin ana gelir kaynağı tarım ve hayvancılık olup, verimli Beyoğlu köyü topraklarında buğday, beyaz darı ve sebze üretimi yapılmaktaydı. Hayvancılık kapsamında büyük ve küçükbaş hayvancılığın yanında arıcılık da mevcuttu. Bu gelir getirici faaliyetlerin tamamen durmuş olduğu gözlendi. Bunun yanı sıra köyde mevcut okulların da hasar aldığı, köyde hiçbir binanın sağlam olmadığı görüldü.


Barınma sorununun acil olarak giderilmesinin ardından kısa vadede ve sürekli olarak hayvan yemi, gübre desteğine ihtiyaç duyuluyor. Eş zamanlı olarak köyden gidenlerin yeniden dönmesini sağlayabilmek için okulların onarılması, öğretmen desteğinin sağlanması, sosyal yardımlaşma, eğitim ve kültür sanat projeleriyle köyün desteklenmesi gerekiyor. Tüm bu faaliyetlerin Tohumluk Vakfı ile birlikte yürütülmesi için Cennet hanımla irtibat halinde kalmak ve birlikte bu köyümüzü canlandıracak projeler yapmak üzere sözleştik.


42 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page