top of page

Tohumluk Vakfı, "GİRİŞİM'23" Etkinliğinde...

Ankara'da gerçekleştirilen "Girişim 23" etkinliğinde Tohumluk Vakfı, "Girişimcilik Meydanı" başlığı altında "Sivil Toplum Kuruluşlarında Girişimcilik" panelinde yer aldı. Tohumluk Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Canan Baza, vakfın çalışmaları hakkında bilgi verirken, sivil toplum kuruluşlarının girişimcilik faaliyetlerindeki rolüne de değindi.


Canan Baza, konuşmasında, "Tohumluk Vakfı olarak biz, kırsalla köy arasında köprü kuran bir vakıfız. Sanat, eğitim, spor, bilim, teknoloji ve girişimcilik konularını ele alıyoruz. Köy Enstitüleri bizim mottomuz. İşi, işte ve işçiyle doğru öğrenme hedefindeyiz. Bunu kırsalda yaşayan insanlara hatırlatmak istiyoruz. Onlara yol, yöntem, teknoloji ve online satış öğretiyoruz ve işletme bilgimizle yeni olanaklar sunuyoruz" şeklinde konuştu. Ayrıca, Baza, bütün katılımcıların futuristik olduğu bir ortamda başlangıçta yaptığı açılış konuşmasında, "Bu kadar son teknolojinin konuşulduğu bir ortamda ben yine köy, kırsal diyeceğim. Aramızda zaman farkı var. Fakat günün sonunda köy olmadan, kırsal olmadan doyamayacağımızı, o bir karış toprağa ne kadar muhtaç olduğumuzu unutmayalım" ifadelerini kullandı.


Aynı zamanda gönüllümüz olan Sn. Elif Ufluoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen "Girişimcilik Meydanı" panelinde konuşan Canan Baza, Tohumluk Vakfı'nın kırsalda yaşayan insanların girişimci olmalarına ve iş fikirlerini hayata geçirmelerine yardımcı olduğunu belirtti. Ayrıca, vakıf olarak girişimcilik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına destek verdiklerinin altını çizdi ve girişim örneklerini YouTube kanalında paylaşarak, girişimcilikle ilgilenen ve ilham almak isteyen insanları bir araya getirdiklerini söyledi. Böylece, girişimcilere yol gösterdiklerini ve yeni fırsatlar sunarak kırsalda yaşayan insanların hayallerini gerçekleştirmelerine katkıda bulunduklarını vurguladı.


Panel sonunda "Girişimciliği bir tek cümle ile özetlemek isteseydiniz ne olurdu?" sorusuna "özgün ve inatçı olmak" cevabını veren Baza, Tohumluk Vakfı'nın da özgün ve inatçı bir şekilde girişimcilik alanında çalıştığına dikkat çekti ve vakıf olarak kırsal kesimde yaşayan insanların girişimcilik potansiyellerini desteklediklerini belirtti. Baza, Tohumluk Vakfı'nın düzenlediği eğitim ve danışmanlık programlarına ve "Köy Kalkınması İçin Girişimcilik Destek Programı"na değindi. Kırsal kesimde yaşayan insanların iş fikirlerini hayata geçirmeleri için maddi ve manevi destek sağladıklarını belirten Baza, bu programlar sayesinde girişimcilerin yetkinliklerinin arttırıldığını ve kırsal kesimin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunulduğunu vurguladı.

95 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page