top of page

Minik parmaklar "kodlama"ya başlıyor...

İzmir gönüllüleri olarak uzunca bir süredir üzerinde düşündüğümüz heyecan duyduğumuz kodlama eğitimi planımız 01.04.2023 Cumartesi günü İzmir Kemalpaşa Ören İlköğretim Okulundaki ilk dersi ile hayata geçti.


Kodlama Nedir?

Basit bir ifadeyle, kodlama bir çeşit iletişim kurma yöntemidir. Nasıl insanlar birbirleriyle anlaşabileceği dillerde iletişim kuruyorsa, aynı şekilde insanlarla bilgisayarlar da çeşitli diller aracılığıyla iletişim kurmaktadır. Bu diller programlama dilleri olarak bilinir ve bu diller üzerinde kod yazma işlemine de kodlama denir.


Yazılan kodlar, bir bilgisayara/robota hangi eylemleri gerçekleştirmesi gerektiğini ifade eder. Kod yazarak, bilgisayarlara/robotlara ne yapacaklarını çok daha hızlı bir şekilde aktarabilirsiniz. Aynı şekilde kodlama yaparak web siteleri tasarlayabilirsiniz, uygulamalar yapabilirsiniz veya çeşitli verileri işleyebilirsiniz.


Çocuklarımızı geleceğin dünyasına hazırlarken teknolojik değişime ayak uydurabilmeleri son derece önemli olacaktır.


Eğitimin verilmesinde desteklerini esirgemeyen paydaşımız EGE ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Emine Sezer ve öğrencileri Mahdi Esmaeili Daraei, Sultan Delen, Barış Mutlu ve Başak Tepe ye teşekkürlerimizi iletiyoruz.


Gönlü güzel gençlerin gönüllü olarak bu desteği vermeleri hepimizi oldukça mutlu etti. Ören Köy okul müdürümüz Hakan İpek okulun neredeyse 7 gün 24 saat açık kalmasına fırsat vererek öğrencilerine en fazla faydayı sağlıyor olması, hafta sonlarını bile öğrencilerinin gelişimine faydası olsun diye harcayan öğretmen dostlarımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz.


Biz gönüllülere de zaten yapacak çok bir şey kalmadı, KÖY ve KENT arasındaki köprüyü kurmak TOHUMLUK olmanın bir amacı...


Minik parmakları izlemeye devam edin…
38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page