top of page

Koçullu Köy Kadınları ile Sağlık Eğitimi

Tohumluk Vakfı İstanbul gönüllüleri 15 Mart 2023 tarihinde Çekmeköy, Ömerli Koçullu Köyündeydi. Gönüllümüz Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğr.Ü. Özdal Ersoy, "SAĞLIKLI KADIN-SAĞLIKLI AİLE" başlığı altında kadınlarımıza Kadın Sağlığı konusunda ilk eğitim seminerimizi sundu.


Verilen eğitim seminerinde kadınların doğumdan ergenliğe kadar, ergenlikten menopoza kadar ve menopoz sonrası olmak üzere üçe bölünebilecek yaşam döngülerinde vücutlarında meydana gelen fiziksel ve hormonal değişikliklerin neler olduğunu anlattı. Her şeyin başının sağlık olmadığını, iyi olma, mutlu olma halimizin 5 aşaması bulunduğunu, mutluluk halimiz için gerekli olan maddeleri sırasıyla:

1. İşimizi sevmek işimizde mutlu olmak

2. Kazancımızdan mutlu olmak, para kazanabilmek,

3. Eş, dost, sosyal çevrenin olması

4. Sağlığımızın iyi olması,

5. Yaşadığımız çevre-mahalle-il-ülke, olduğunu belirterek her bir maddeyi kendi içinde açıkladı.


Mutlu kadının sağlığının iyi olacağını ve çocuklarının da mutlu ve sağlıklı büyüceğini anlattı. Kadınların her yaşam döngüsü etabında farklı kontrollerini hastalanmayı beklemeden rutin olarak yaptırmalarını, böylece sağlıklı yaşamalarının mümkün olacağını belirtti.


Bu anlatımlar sırasında eğitime katılan köy kadınları kendi deneyimlerini de paylaştılar.

Sağlıklı kadın, sağlıklı gebe, sağlıklı aile, sağlıklı toplum ve sağlıklı gelecek nesiler demektir diye hemfikir olduk ve bir sonraki eğitimde görüşmek üzere Koçullu Köyü Kadınları ile sözleştik.
49 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page