top of page

Kayseri Yahyalı'da Akran Nezaketi ve Atık Sanatı Atölyeleri

Güncelleme tarihi: 6 Haz

Yahyalı’da sanat ve eğitim iç içe. 12 Mayıs Pazar günü Yahyalı’da gönüllülerimizden Füsun Acar “Akran Nezaketi” konusunda bir seminer verdi. Çocuklara sorular sordu, birlikte küçük oyunlarla öğrencilerin aktif katılımını sağladı ve kısa filmlerle konuyu pekiştirdi. Çağımızın en kötü baskı araçlarından olan akran zorbalığını azaltmak için “Nezaketi arttıra arttıra nazik oluyoruz” sözünü tekrar eden çocukların kulağında iletişim ve nezaketle ilgili birçok küpe kaldığını düşünüyoruz. İki ayrı grupla yapılan eğitim sırasında iki ayrı sınıfta da “Atık Sanatı” konusunda çalışmalar vardı.


Gönüllülerimizden Ayla Koçer ceviz kabukları ve kozalaklardan süs eşyaları yapmayı öğretirken küçük ipuçları vermeyi de ihmal etmedi. Diğer sınıfta da gönüllümüz Hayriye Boz gazoz kapaklarını kullanarak tablolar yapmayı öğretti. Bir tarafta kapakları büküp form verenler, diğer tarafta çiçek ve ağaç motiflerini oluşturanlar, bir başka sırada süs zincirleri örenler büyük heyecan içindeydi.


Bu arada onları sanat atölyelerinin bitiğine ikna etmek hiç de kolay olmadı. Silikon tabancası ve gazoz kapakları, ceviz kabukları acele acele panolarla buluştu. Yine atölye yapmak için söz verdik. Malzemeleri de bıraktık. El becerisi yüksek olanlar çalışabilsin ve hafta sonu evlerine giden arkadaşlarına da öğretebilsinler diye…


Gördüğümüz ve hissettiğimiz çocukların daha çok ilgiyle iletişimde çok yol alabilecekleriydi. “Görüşürüz, yine gelin” diyerek nezaketle uğurladılar bizleri. Zaten bildiklerini ve hissettiklerini gerçekleştirecek cesarete ve iletişim becerilerine kavuşuyorlardı. Bu kısa eğitim ve sanat molasından sonra etütlere koştular. Malum derslerin en sıkı olduğu son zamanlardayız. Arzu ettikleri her alanda çok başarılı olmalarını diliyoruz.

 23 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page