top of page

İzmir Gönüllülerimizin Tire Ziyareti

Güncelleme tarihi: 27 Kas 2023

7 Ağustos Pazartesi günü İzmir gönüllülerimizden Feride Kadıköylü ve Ümit Özşaşal Tire ilçesinde çeşitli görüşmeler yapmak, bölgeyi tanımak ve Vakfımızın çalışmalarını anlatmak üzere birlikte ilçeye ziyarete gittiler.


İlk ziyaret Tire Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Sefa Yıldırım ile gerçekleşti, Vakfımızın amaçları , misyonu ve yapmış olduğumuz çalışmalar hakkında kendilerine bilgi verilerek, Tire'nin köylerinde yapılması planlanan çalışmalarımız için belediye nin iştiraki ve desteğini rica edildi.


İkinci olarak Tire Kaymakamı Sayın Fatih Çobanoğlu makamında ziyaret edilerek, Vakfımızın tanıtımı ve yaptığımız çalışmalar hakkında kendisine bilgi aktarıldı. Gayet olumlu geçen görüşme sonrasında İlçe de yapılabilecek çalışmalar için kaymakamlık olarak destek verebileceklerinin sözünü almak en önemli kazanım oldu.


Son ziyaret, Tire'nin kadim geleneği olan Beledi Dokuma işini dedesinden aldığı şevk ile sürdürmeye gayret eden Nurefşan Hanım ile gerçekleşti. Beş kuşaktır süregelen dokumanın, geçmiş hikayesini dinlediğimizde etkilenmemek mümkün değildi.


Nurefşan Hanım Beledi Dokumayı şu an sadece kendisi, annesi ve çırak olarak yetiştirdikleri kişi ile beraber Türkiye de yapabilen üç kişiden birisi; ve bu kültür mirasını kuşaklara aktarmak için Vakfımızla birlikte hareket edebileceğini iletti. Beledi Dokuma'nın tanıtımına ve yapılabilecek ortak proje fikirleri ile güzel bir sohbet ile ziyaretimizi tamamlamış olduk.


Verimli geçen bir ziyaret sonrasında, kırsal ve kent arasında köprülerin ne denli önemli olduğunu bir kez daha anlayarak aklımızda güzel fikirler ile İzmir'e dönüldü.37 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page