top of page

İZMİR GÖNÜLLÜLERİMİZ 23 NİSAN'I HATAY'DAKİ ÇOCUKLARLA BİRLİKTE KUTLADI

"Birlikte Yaparsak Başarabiliriz: Hatay'da Umudu Yeniden Yeşerten Tohumluk Vakfı İzmir Gönüllülerinin Hikayesi"


İzmir'den yola çıkan ve dayanışma ruhuyla dolu gönüllülerimiz, 22 Nisan'da Hatay'ın topraklarına adım attı. Ümit Özşaşal, Ayfer Öztürk, Mehtap Acarer, Gizem Ekiz ve Hürmüz Demirezer, vakfımızı temsilen, çocukların sağlığına ve mutluluğuna katkı sağlamak için yola koyuldular. Görevleri sadece hijyen ve ağız-diş sağlığı eğitimi vermekle sınırlı değildi; onların hedefi, umudu yeşerten bir el olmaktı. İki gün boyunca, birbirinden kıymetli insanlarla tanıştılar ve samimi gülüşleri ve umut dolu bakışlarıyla çocukların yanında yer aldılar.


22 Nisan’da, Hatay Samandağ Tekebaşı Anaokulu'na ulaşan gönüllülerimiz, Diş Hekimi Mehtap Acarer'in rehberliğinde öğrencilere Hijyen ve Ağız-Diş Sağlığı Eğitimi verdi. Bu özel anın ardından, çocuklara hijyen kitleri hediye edildi ve okul öğretmenleriyle bölgesel kalkınma üzerine fikir alışverişi yapıldı. Samandağ Kuşalanı Anaokulu'nda öğleden sonra gerçekleştirilen ziyarette ise 71 çocuğa hijyen ve ağız-diş sağlığı eğitimi verildi ve onlara hijyen kitleri armağan edildi. Ardından, çocuklarla ve patili dostları Scott ile birlikte okul bahçesinde bayraklar ve danslar eşliğinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. Okul idarecileri ve öğretmenleriyle yapılan sohbetlerde ise ihtiyaçlar belirlendi. İlk günün akşamında, Mor Yerleşke'de görev yapan ebe arkadaşları Gökçen Hanım aracılığıyla, Samandağ yerleşim yerini daha yakından tanıma fırsatı buldular. Vakıflı Köyü'nün yerlilerinden Bedros Bey ile tanışarak Hatay bölgesi için yapılacaklar üzerine sohbet ettiler.
23 Nisan'da, Asi Nehri kıyısında bulunan Asiyaşam Konteyner Kenti'nde çocuklara hijyen ve ağız-diş sağlığı eğitimi verilerek hijyen kitleri hediye edildi. Ardından, İzmir'den gelen gönüllülerimiz, Asi Nehri'nin kıyısında çocuklarla birlikte Tohumluk TV'nin canlı yayınına katılarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutladılar. Es Bebek Sanat Evi’ndeki atölyede gönüllülerimiz tarafından hazırlanan Gülnaz bebekler çocuklara hediye edildi ve balonlar eşliğinde dans edildi. İzmir gönüllülerimiz, planlandığı şekilde 13:30'da Defne Harbiye Konteyner Kenti'ne giderek çocuklara Atatürk baskılı tişörtleri, 3-12 yaş arası çocuk kıyafetlerini, diş fırçası ve diş macunlarını hediye ettiler. Ardından, Antakya'nın merkezini ziyaret ederek Tarihi Uzunçarşı'daki esnaflarla durum tespiti yapıldı.


24 Nisan’da, İzmir gönüllülerimiz Kuşalan Anaokulu'nda sabahçı grupta bulunan 72 çocuğa hijyen ve ağız-diş sağlığı eğitimi verdiler. Hijyen kitlerini dağıtarak destekçilerimizin katkılarıyla sağlanan kırtasiye malzemelerini okul idarecilerine teslim ettiler. Ardından, Samandağ Günışığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ne giderek özel eğitim sınıflarına hijyen ve ağız-diş sağlığı eğitimi verildi ve hijyen kitleri ve kırtasiye malzemeleri hediye edildi. Gönüllülerimiz, daha sonra Ciner Konteyner Kenti'nde bulunan çocuklarla hijyen ve ağız-diş sağlığı eğitimlerini gerçekleştirdikten sonra hijyen kitlerini çocuklara hediye ettiler ve kırtasiye malzemelerini, Mor Yerleşke’de görev yapan arkadaşlara teslim ettiler. Daha sonra danslar ve halaylar eşliğinde 23 Nisan’ı coşkuyla kutladılar ve çocuklarla boyama etkinliği gerçekleştirdiler. Gönüllülerimiz, Mor Yerleşke’de geçirilen 2 saat boyunca umut dolu bakışları ve hayallerini resmetme istekleriyle, çocukların ne kadar güçlü olduklarını bir kez daha gördüklerini ifade ettiler. Ziyaretlerin son durağında, Emlak Konutlar'da yaşayan Fatma Hanım'ın konteynerinde birbirinden lezzetli Hatay sofrasında bir araya gelerek, Mag Ame Derneği'nin üyesi Taha Bey ile vakfımızın çalışmaları hakkında değerli bir sohbet gerçekleştirdiler. Bu deneyim, birlikte dayanışarak hayata tutunabilmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguladı.


Başta vakfımızı temsilen, depremden en çok etkilenen bölgeler arasında yer alan Hatay’a giderek oradaki insanlara umut ışığı olmaya çalışan İzmir gönüllülerimiz Ümit Özşaşal, Hürmüz Demirezer, Mehtap Acarer, Gizem Ekiz ve Ayfer Öztürk’e, patili dostları Scott’a, Hürmüz Hanım’ın kızı Aylin Ulusoy’a, bölgeyi tanımamızı sağlayan ve ulaştırılacak yardımlar konusunda bize yol gösteren Mor Yerleşke’de görev yapan ebe arkadaşımız Gökçen Dağ’a, bizi içten ve samimi bir şekilde ağırlayan Bedros Kehye’ye teşekkür ederiz. Ayrıca, Hatay’da hediye edilmek suretiyle bizlere diş macunu ve diş fırçası desteğinde bulunan Colgate’e ve Banat’a, Gülnaz Bebekler için Es Bebek Sanat Evi’ne ve emeği geçen gönüllülerimize, destekçilerimiz Paşa Oto’ya, Begüm Çapan’a, Berna Kavacık’a, Onur Aylı’ya, Sevda Hamzaçebi Dinler’e, Sinem Özyalçın’a teşekkür ederiz.


Son olarak bizi samimiyetle karşılayan, her şeye rağmen umutlarını diri tutan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında “Birlikte yaparsak başarabiliriz” şiarıyla hareket ederek memleketlerini sahipsiz bırakmayan bütün Hatay halkına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Bu ziyaret, sadece çocukların gülüşlerini yeniden kazanmasına yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda toplumumuzun dayanışma ve yardımlaşma ruhunu da pekiştirdi. Her birimizin, bir adım atarak, bir gülümsemeyle, bir umut ışığıyla, dünyayı biraz daha yaşanabilir kılmak için önemli bir rolü olduğunu hatırlattı. Geleceğe umutla bakabilmemiz için, birbirimize daha çok sarılmalı ve yardımlaşmalıyız. Çünkü her birimiz, bir diğerimizin umudu olabiliriz.

Comments


bottom of page