top of page

Başkentin Genç Aklı ve Afet Yönetimi Zirvesi

Başkent Ankara; Cumhuriyetin 100. Yılında Kent Konseyleri Birliği’nin Ankara Kent Konseyine devir teslim töreni ile Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Kriz Yönetimi Farkındalık Programı’na ev sahipliği yaptı. Yerel yöneticiler, deprem bilimciler, akademisyenler, büyükelçiler, sanatçılar, sporcular, Kent Konseyi Başkanları ve Ankara’nın katılımcı genç aklını oluşturan Ankara Kent Konseyi Başkent Gençlik Meclisi gençlerinin katılımıyla gerçekleşen deprem zirvesinde deprem felaketi; kentsel, toplumsal, sosyolojik ve psikolojik yönleriyle ele alındı. Yerel yöneticiler, deprem bilimciler, akademisyenler, büyükelçiler, sanatçılar, sporcular, Kent Konseyi Başkanları ve Ankara'nın katılımcı genç aklını oluşturan Ankara Kent Konseyi Başkent Gençlik Meclisi gençlerinin katılımıyla gerçekleşen deprem zirvesinde deprem felaketi; kentsel, toplumsal, sosyolojik ve psikolojik yönleriyle ele alındı. Her konuşmacıya 4.17 dk konuşma süresi tanınarak depremin saati sembolize edildi.

Başkent Gençlik Meclisinin Gençlik Oturumu, “Katılımın yüzü Cumhuriyetin kalbinde” sloganıyla gerçekleşen Söz Onda programına damga vurdu. “Başkentin Genç Aklı ve Afet Anında Genç Olmak” gündemiyle gerçekleşen Gençlik Oturumu sayesinde deprem sürecinde Başkent Gençlik Meclisi gençlerinin göstermiş olduğu birlik mücadelesi konuşulurken ‘Söz Gençlerin’ oldu. Genç Akıl perspektifi ile farklı bir bakış açısı geliştirdiği dayanışmanın iyileştirici gücüne vurgu yapıldı. Katılımcı yapısı ile gençlik örgütlenmelerine rol model olan Başkent Gençlik Meclisi, “Dayanışma Depremden Güçlüdür!” anlayışı ile başlatmış olduğu birlik olma sürecinde Ankara’da gençlik yapılanmalarından bahsedip gençlik dayanışmasına öncülük etti.


Ankara Kent Konseyi Danışma Kurulu üyesi ve Tohumluk Vakfı Başkanı olan Pınar Ayhan’ın moderasyonuyla gerçekleştirdiği gençlik oturumunda, Tohumluk Vakfı Genç Tohumluk Komitesi başkanı Yaşar Koç ve Genç Tohumluk Komitesi üyesi Aleyna Ardalı dayanışma sürecindeki genç aklın farklı boyutlarına değindi.

Genç Tohumluk Komitesi başkanı Yaşar Koç; “Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin 2012 yılından günümüze kadar yürüttüğü süreç, yerelde aktif katılımın sağlanması ve sorunlarımıza beraber çözümler üretebildiğimiz birlikteliktir. Kent Konseyler Birliğinin bu çabası ve deneyimi biz gençlere yol açarak katılımcı demokrasinin mümkün olduğunu gösterdi. Bu afet durumunda biz gençleri motive eden şey yıllardır süregelen birikimin hayata geçmesiydi ve bu deneyimleri hayata geçirmek bizim sorumluluğumuzda.” dedi.

Genç Tohumluk Komitesi üyesi Aleyna Ardalı, 19 günlük dayanışma ve birlik sürecini psikolojik boyutları ile aldı. “Bir pastel boya ile , oyun hamuru ile çocuklar için ne yapılabilir diye düşünürken farklı disiplinlerden bir araya gelen gençler kendi alanlarındaki varlıklarını sürece katarak 10 farklı ilden gelen yurttaşların acılarına eşlik ettik, yoldaş olduk.”Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz:Comments


bottom of page