top of page

ArtAnkara'nın ardından...

Tohumluk Vakfı'nın 9-12 Mart 2023 tarihleri arasında ATO Congresium'da düzenlenen ArtAnkara 2023 Çağdaş Sanatlar Fuarındaki standı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Vakıf gönüllülerimiz, #TohumSanatlaBüyür ve #BuğdayYeniden sloganlarıyla buğdayın üretiminin güvenliği ve sürdürülebilirliği konularını toplumun gündemine sanat yoluyla getirmeye ve toplumu bilinçlendirmeye çalıştı.

Standımızda, Yeşim Sanatçı'nın buğdayı konu alan cam sanatı eserleri ve Hayati Misman'ın tabloları sergilendi. Bu eserler, Tohumluk Vakfı projelerine ve depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için ArtAnkara'da satışa sunuldu.
Standımızda ayrıca temamız olan buğday ile Ankara Subaşı köyündeki kadınlar ve çocuklarla birlikte doğal malzemeler kullanılarak yapılan ve kadını, doğurganlığı ve doğayı temsil eden bir tablo da yer aldı.Tohumluk Vakfı Başkanı Pınar Ayhan, doğanın dilini iyi anlamamız gerektiğini vurgulayarak, vakıf olarak gıdanın ve insanın ata tohumunun peşinde olduklarını belirtti. Özellikle depremden sonra yeniden kırsalın değerinin anlaşıldığının altını çizen Ayhan, "Bu seneki temamız 'buğday'. Kuraklık ve susuzluk bizi yokluğa doğru sürüklüyor. Eğer önlemimizi almazsak, buğdayın ürünleri olan undan ve ekmekten mahrum kalacağız. Bu bilinçle hayati değere sahip buğdayı sanat ile yoğurarak farkındalık oluşturuyoruz." şeklinde konuştu.11 Mart Cumartesi günü düzenlenen “BUĞDAY” konulu panelimizi Vakıf Başkanımız Pınar Ayhan yönetirken, gönüllülerimiz Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Gastronomi uzmanı ve TV programı yapımcısı Asuman Kerkez, Arkeolog ve Araştırmacı Ahmet Levent Zeybek ve Gölbaşı Subaşı Köyü sakini Zeynep Koç birer konuşma yaptı.

Fuarın son gününde, Tohumluk Vakfı standı deprem felaketi yaşayan 11 ilimizin bilinen türkülerini söyleyerek veda etti. Sanatın iyileştirici gücüyle bir araya gelen sanatçılar, ziyaretçiler tarafından büyük ilgiyle alkışlandı.

116 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page