top of page

ADD “Yılın Atatürkçüsü” ödülü, "Kültür Sanat" dalında Vakıf Başkanımız Pınar Ayhan'a verildi.

Güncelleme tarihi: 27 Kas 2023

ADD’nin düzenlediği Prof. Dr. Muammer Aksoy’u Anma ve 2022 Yılı “Yılın Atatürkçüsü” ödül töreni, dün akşam Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapıldı. ADD Başkanı Sn. M. Hüsnü Bozkurt açılış konuşmasından sonra, Kültür ve Sanat dalında ödül alan Pınar Ayhan’a ödülü 10. Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer tarafından takdim edildi.


Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD), 2022 Yılı “Yılın Atatürkçüsü” ödüllerini; “basın” dalında Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’a, “kültür-sanat” dalında sanatçı Pınar Ayhan’a, “uluslararası ilişkiler” dalında diplomat ve siyasetçi Onur Öymen’e, “eğitim ve bilim” dalında ise tarihçi-yazar Sinan Meydan’a verdi.
Pınar Ayhan, ödül konuşmasında şunları söyledi:


“Ömrüm boyunca imza olacak bir akşam. Eğer aydınlanma düşmanları olmasaydı hiçbirimiz daldığımız rehavet uykusundan uyanmayacaktık. Devrim karşıtları özgür yaşama hakkımız olan cumhuriyetimizin temel taşlarını sarsmaya yeltenmesiydi eğer bugün hala Mustafa Kemal Atatürk’ü 1881’de Selanik’te doğurup, onu kalplerimize gömerek sadece milli günlerde anmaktan öteye gidemeyecektik. Bir kadın olarak 2000 yılında İsveç’in Stockholm kentinde Eurovision şarkı yarışmasında ülkesini özgürce, gururla temsil eden bir şarkıcı olmanın bedelinin adıma 100 yıl önce ödendiğini, nice özgürlük savaşçısının yolumdaki yobazlık, cahillik ve sefillik taşlarını bir bir temizlediğini bilmeyecektim. Bugün artık hiçbir kuvvet çağdaşlığı, medeniyeti, ilericiliği, sanatı, sevgiyi damarlarımızdaki asil kanımıza zerk eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan bir adım geriye çeviremez.”


25 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page