top of page

100. Yılda 100 Kahraman: Tohumluk Vakfı’ndan tarihe not düşen eserin galası Ankara'da yapıldı.

Güncelleme tarihi: 10 Şub


Tohumluk Vakfı, 100 yaşındaki Cumhuriyetimizin 100 değerini 100. Yılda 100 Kahraman’da buluşturdu. Bu proje kapsamında Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu'nda düzenlenen gala programında, Milli Mücadele'de yer alan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecine katkı sağlayan kahramanların hayat hikayelerinin anlatıldığı video kütüphanesinin tanıtımı yapıldı ve 100 kahramandan 5'inin kısa hayat hikayeleri, tarihten fotoğraf ve videoların yer aldığı belgeselle anlatıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından tanıtım filmi izlendi ve açılış konuşmalarına geçildi. Tohumluk Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Serra Menekay, burada yaptığı konuşmada, kahramanların unutulmaması için böyle bir çalışma yaptıklarını ve projenin yaklaşık 1 yıl sürdüğünü söyledi. Menekay, "Biz sadece bitkilerin değil insanın da ata tohumlarının peşindeyiz. Bu projede hikayelerini anlattığımız kahramanlarımız ata tohumlarımızdır. Biz bu projeyle onları yaşatmak istedik. Biz onları unutursak asıl o zaman ölürler." dedi.


Tohumluk Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Ayhan, video kütüphane oluşturmak için yola çıkılan çalışmanın 100 kahramanla sınırlı kalmayacağını söyledi. Etkinliğe, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın eşi Nursen Yavaş, Ankara Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, ABB Belpa Genel Müdürü Ferhan Özkara ve Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı ve Ankara Kent Konseyi Danışma Kurulu üyesi Şevket Bülend Yahnici de katıldı.Sunuculuğunu Itır Ersoy'un yaptığı etkinlikte, Tohumluk TV YouTube Kanalında yayınlanmaya başlayan bu belgesel dizisinden 5 adet kısa filmin izlenmesinin ardından, belgeselde yer alan yazarlara, anlatıcılara ve yapım-yönetim ekibine teşekkür belgeleri verildi, hatıra fotoğrafı çektirildi.
Ayrıca 100 Kahraman'dan biri olan Ferruha Güpgüpoğlu'nun davetliler arasında bulunan torunu Galip Güpgüpoğlu'na Tohumluk Vakfı'na katkılarından ötürü plaket verildi.
Gala etkinliğine Ankara, Bursa, Kayseri, İzmir ve Eskişehir'den gelen Tohumluk Vakfı gönüllülerinin yanısıra ANGİKAD, OSİAD gibi sivil toplum kuruluşunun yöneticileri ve Ankaralılar katıldı.


Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi, Yörük Ali Efe, Behiç Erkin, İngiliz Kemal, Kırımlı Ayşe Çavuş, Kaymakam İbrahim Ethem Bey, Süleyman Ferit Eczacıbaşı, Papa Eftim, Anadolu Kartalı Pilot Binbaşı Fazıl, İsmail Hakkı Tonguç'un da yer aldığı 100 kahramanın öyküleri Tohumluk TV YouTube kanalında 10'ar dakikalık kesitler halinde Salı ve Cuma akşamları saat 21:00'de yayınlanıyor.Comentarios


bottom of page